Pula, grad star tri tisućljeća, grad je prepun povijesnih znamenitosti i prava poslastica za sve one koji će uživati u povijesti, ali i iznimno čistom moru i predivnim plažama rasprostranjenih na gotovo sto kilometara lijepe i razvedene obale. Ugledni National Geographic Traveler svrstao je Pulu među 10 najatraktivnijih turističkih destinacija na svijetu za 2017.g. .
U rimsko doba Pietas Iulia, kasnije Colonia Pola Pollentia Herculanea, pod zaštitom mitskog Herakla. Grad se razvijao iz starog naselja na centralnom gradskom brežuljku, širio se uz Pulski zaljev i bio centar života i zabave rimskih careva i carica, renesansnih pjesnika i slikara, venecijanskih senatora, francuskih generala. Na povijest Pule utječu rimsko carstvo, istočno gotska i kasnije bizantska država. Pišu je Franci, Mlećani, Austrijanci, Mađari, Talijani, Slaveni.
Najznačajniji kulturni spomenik je rimski amfiteatar – Arena, bila je namijenjena borbi gladijatora, a izgrađena je u I. st poslije Krista u doba vladavine cara Vespazijana. Pulska Arena po svojoj je veličini šesti amfiteatar na svijetu. Kažu da je u njoj i jedna od najljepših pozornica na otvorenom na kojoj su nastupila najznačajnija svjetska glazbena imena a od 1954. g. svakog srpnja ugoščuje Pulski filmski festival. U toku ljeta u Areni se svaki tjedan održavaju gladijatorske borbe u okviru antičkog povijesno-zabavnog spektakla “Spectacvla Antiqva”.
Najviše sačuvanih rimskih spomenika nalazi se u Puli: Augustov hram posvećen božici Romi i caru Augustu sagrađen je između 2. godine prije Krista i 14. godine. Nalazio se na rimskom Forumu, kako se i danas taj trg zove, a u njemu je manja izložba rimske antičke skulpture od kamena i bronce. U antičke zidine grada Pule bila su uklopljena tzv. Herkulova vrata, vjerojatno prva koja su Rimljani sagradili došavši u Pulu, zatim Dvojna vrata koja se tako nazivaju jer imaju dva lučna otvora, a sagrađena su na prijelazu iz 2. u 3. stoljeće.
Slavoluk Sergijevaca čiji je crtež ostavio Michelangelo posjetivši Pulu u 16. stoljeću, podignut je oko 30. godine prije Krista u korintskom stilu.
Posebno zanimljiv spomenik je Malo rimsko kazalište koje se nalazilo unutar grada, za razliku od velikog koje danas više ne postoji, a bilo je smješteno izvan gradskih zidina.
Velika prirodna pulska luka koristi se od rane antike, a služila je i kao glavna ratna luka Austro-Ugarske Monarhije.
U najvećem istarskom gradu, uz niz povijesnih atrakcija odnedavno je i jedna nova – to su svijetleći divovi. Velike dizalice u središtu grada, nadomak pulske Arene i pri kraju rive, svake večeri kada padne mrak zablistaju u tisuću boja. “Svjetleći divovi” smješteni na otočiću Uljanik u pulskom zaljevu, prava su atrakcija i nova prepoznatljiva vizura Pule koju je kreirao svjetski poznati dizajner rasvjete Dean Skira. Dizalice navečer mijenjaju boje, a zahvaljujući sofisticiranom sustavu mogu promijeniti čak šesnaest tisuća različitih kombinacija. U ovom u svijetu jedinstvenom svjetlosnom spektaklu moguće je uživati svaki dan u večernjim satima kad padne mrak.
U igri svjetla u Puli se može uživati i u rujnu tijekom održavanja Festivala Visualia, čiji sudionici tijekom tri dana koliko Festival traje, obojaju središte grada raznim svjetlosnim instalacijama i pružaju posjetiteljima nezaboravan doživljaj.
Pulinih jedanaest spomenika kulture nulte kategorije:
1. Amfiteatar, I stoljeće n.e.
2. Katedrala, IV-XV sec.
3. Augustov hram, 2 godine p.n.e. do 14. godine n.e.
4. Gradska palača, 1296. godina
5. Kapela Marije Formoze, VI stoljeće
6. Slavoluk obitelji Sergi, 29.-27. godine p.n.e
7. Herkulova vrata, sredina I stoljeće
8. Dvojna vrata, II stoljeće n.e.
9. Mornaričko groblje
10.Dom hrvatskih branitelja
11.Rimski mozaik “Kažnjvanje Dirke”