Turistička zajednica grada DRNIŠA

Turistička zajednica grada DRNIŠA

Iako ga posjetitelji pronalaze rjeđe nego što zaslužuje, grad Drniš ipak nije neprepoznat. Poznat je kao dom najpoznatijeg hrvatskog kipara Ivana Meštrovića, a u gradskom muzeju čuvaju se mnoga njegova djela. Po cijelom gradu moguće je vidjeti brojna djela Ivana Meštrovića koja je majstor ostavio na poklon svom gradu, a najpoznatije je Vrelo života koje se nalazi u drniškom parku. Vrelo života od onda do danas prošlo je stresne i teške godine i prijetilo mu je sve, od klimatoloških nagrizanja, neprijateljske agresije, do vandalskih zahvata zaigranih delikvenata. No fontana je još uvijek u podnožju stepenica, kao i grad Drniš. Imate ih zašto vidjeti.

Vjetrovi koji ovdje pušu dolaze iz gotovo svih smjerova, baš poput brojnih napadačkih snaga – Turaka, Talijana, Francuza, Habsburgovaca, Mlečana, čak i Jugoslovenske narodne armije – koji su prethodno „puhali“ nad gradom. Iz Velebita i Dinarskih Alpa dolazi hladna Bura, s Jadrana topliji Maestral (ili Donjak). Snaga vjetra može biti vrlo jaka te je zato ovo područje idealno za proizvodnju pršuta koji je i zaštićen proizvod od strane EU. U drniškom kraju ponosni su na svoju gastronomiju jer je zadržala najbolje od prirode ovog područja. Svoje goste rado će ponuditi drniškim pršutom, ovčjim sirom, kruhom ispod peke, jelima ispod peke te autohtonim vinima.

Drniš je gradić s velikom glazbenom tradicijom, kojeg njeguju brojne kulturne udruge i bendovi koji zadržavaju izvorni glazbeni izričaj, izvodeći tradicionalne plesove i u narodnim nošnjama. Tradicija je utkana u muške i ženske narodne nošnje, a njezini su elementi u stara vremena bili sredstvo komunikacije puno simboličkog značenja. Tradicionalna odjeća za žene sastoji se od: šala, bijele košulje s ukrasom, haljine, pregače, pojasa, torbe, plašta bez rukava, čarapa koje sežu do koljena, ukrašenih oko gležnjeva i tradicionalnih kožnih cipela. Tradicionalna muška odjeća sastoji se od tradicionalne drniške kape, košulje, prsluka ukrašenog filigranskim gumbima, jakne s rukavima, remena, hlača, čarapa do koljena ili gležnja, tradicionalnih kožnih cipela i dugog plašta s kapuljačom.

Flora i fauna drniškog područja, koje uključuje Nacionalni park Krka i kanjon Čikole kao područje zaštićenih prirodnih vrijednosti, vrlo je bogato endemskim vrstama. Po svom bogatstvu (221 vrsta) i strukturi, fauna područja oko rijeke Krke jedan je od najvažnijih ornitoloških rezervata u Hrvatskoj i svrstava se među najvrjednija ornitološka područja u Europi. Kanjoni Krke i Čikole dom su mnogim rijetkim i ugroženim vrstama ptica, uključujući zlatnog orla, sokolove, sove, lastavice i močvarne ptice kao što su divlje patke i guske. Na stjenovitim travnjacima i dalje se može vidjeti pčelinja orhideja – ugrožena i strogo zaštićena.

Bilo da ste raspoloženi za šetnje ili vožnje biciklom, bit će vam drago što ste učinili kilometre, a s vrhom Čavnovka, smještenom na 1148 metara, planina Promina lako je dostupna onima kojima su gležnjače i štap u ruci prvi izbor kad pomisle na nedjeljni izlet. Duž kanjona Krke i Čikole, pa i u samom gradu, nalaze se, naime, ostaci više veličanstvenih tvrđava, a premda su neke i starije, sve se smatraju dijelom srednjovjekovnog sustava obrane, koji su izgradile i posjedovale hrvatske velikaške obitelji, poput one najpoznatije na ovom području, obitelji Nelipić. Sustav srednjovjekovnih utvrda utvrda Ključica, Kamičak, Bogočin, Nečven i Trošenj smatra se jednom od najvećih i najznačajnijih povijesnih obrambenih struktura u Hrvatskoj.

Drniš i drnišani čekaju vas raširenih ruku!