Turistička zajednica općine MARIJA BISTRICA

Turistička zajednica općine MARIJA BISTRICA

Marija Bistrica je najveće marijansko svetište.
Naselje Bistrica spominje se prvi put 1209. godine u povelji kralja Andrije. Župa Bistrica prvi put se spominje 1334. godine.
Ime Marija Bistrica vezuje se uz otkriće čudesnog kipa Majke Božje. Čudotvorni kip crne Bogorodice koji se prvotno nalazio u kapelici na Vinskom Vrhu iznad Marije Bistrice, zbog opasnosti od turskog oskvrnuća zazidan je u župnoj crkvi u Mariji Bistrici, gdje je ponovno otkriven 1684. Godine. Hrvatski sabor 1715. godine podiže zavjetni oltar, a 1731. godine biskup Juraj Branjug posvećuje novouređenu crkvu na čast Majci Božjoj Snježnoj. Otada se Bistrica sve češće naziva Marija Bistrica. Biskupska konferencija ustanovljuje 1971. godine Mariju Bistricu kao nacionalno svetište i određuje 13. srpnja blagdanom Majke Božje Bistričke. Godišnje Mariju Bistricu pohodi oko 800.000 hodočasnika. Pored crkve bazilike sa čudotvornim kipom Majke Božje Bistričke treba obići brežuljak “Kalvariju” sa postajama Križnog puta koja je svaka za sebe vrijedno umjetničko djelo poznatih hrvatskih kipara. Iza brda Kalvarije, nalazi se samostan Bosonogih sestara karmelićanki.
03. listopad 1998. godine najsvečaniji dan u povijesti Marije Bistrice kada je Papa Ivan Pavao II. posjetio Mariju Bistricu i proglasio blaženim pokojnog zagrebačkog nadbiskupa i bistričkog hodočasnika kardinala Alojzija Stepinca.
Nedaleko od Marije Bistrice, na cesti prema Zlatar Bistrici, nalazi se prizemni klasicistički dvorac u kojem živi obitelj Hellenbach. Jedan je to od malobrojnih dvoraca u Hrvatskom zagorju i Hrvatskoj u kojem se uspio održati kontinuitet življenja i potpuno očuvati interijer onakav kakav je bio i u 19. stoljeću. Svrstavaju ga među najljepše i najvrednije dvorce u Hrvatskoj. Stari zanati se vraćaju i zauzimaju važno mjesto u privređivanju Marije Bistrice.
Tradicija dobija sve veći značaj i danas Marija Bistrica ima najviše registriranih starih zanata u Krapinsko-zagorskoj županiji, među kojima se nalaze: jedini kovač u županiji, nekoliko medičara, lončara, te proizvođaći drvne galanterije.